Klasyczna Hellada – Podróż przez starożytną Grecję i jej niezwykłe miejsca

Klasyczna Hellada – podróż przez starożytną Grecję i jej niezwykłe miejsca

Witamy! Dziś zabierzemy Cię w podróż przez starożytną Grecję, niezwykły kraj pełen historii i kultury. W tej podróży poznamy nie tylko popularne miejsca, ale także te mniej znane, ale równie fascynujące. Przygotuj się na zapierające dech w piersiach widoki, niesamowite ruiny i historie bogów i bohaterów. Wyruszamy w klasyczną Helladę!

 1. Ateny – stolica wiedzy i sztuki
  Pierwszym przystankiem naszej podróży jest Ateny, stolica Grecji i kolebka starożytnej cywilizacji. Tu znajduje się słynna Akropol, miejsce, gdzie znajduje się Partenon – najważniejszy z greckich świątyń. Spacerując po uliczkach Aten, warto odwiedzić Agorę Rzymską i Bibliotekę Hadriana. Miłośnicy sztuki powinni przespacerować się do Muzeum Akropolu, gdzie można podziwiać niesamowite zbiory starożytnych rzeźb i innych dzieł sztuki.

 2. Delos – miejsce narodzin Apollina
  Kolejnym niezwykłym miejscem, które warto odwiedzić, jest wyspa Delos. Według mitologii to tutaj narodził się Apollo, bóg świata i światła. Na tej małej wyspie można podziwiać ruiny starożytnego miasta, które było ważnym ośrodkiem handlu i religii. Spacerując po wykopaliskach, możemy zobaczyć świątynie, teatry, domy i posągi, które przetrwały tysiąclecia.

 3. Epidauros – sanktuarium Asklepiosa
  Wyruszając na południe Grecji, dotrzemy do miejsca o nazwie Epidauros. To tutaj znajduje się słynne sanktuarium Asklepiosa, greckiego boga uzdrowienia. Największą atrakcją Epidauros jest wspaniały Teatr Epidauros, który został zbudowany w IV wieku p.n.e. i może pomieścić nawet 14 tysięcy widzów. To tutaj odbywały się słynne przedstawienia teatralne, a akustyka tego miejsca jest nadal niezwykła.

 4. Olimp – siedziba bogów
  Czy można opuścić Grecję, nie odwiedzając Olimpu, domu bogów greckich? Wzgórze Olimpijskie, będące najwyższym wzniesieniem Grecji, było według mitologii siedzibą bóstw greckich. Tam na pewno poznamy najważniejsze z bolwą greckich, takie jak Zeus, Hera czy Atena. Spacerując po Olimpijskim Parku Narodowym, możemy również podziwiać piękno natury, gór i wodospadów.

 5. Mykene – miasto Atrydów
  Przemierzając Peloponez, zawitamy do miasta Mykeny, w którym według mitologii mieszkał Agamemnon, jeden z najważniejszych bohaterów wojny trojańskiej. Na szczycie wzgórza znajduje się cytadela z zamkiem, który był niegdyś centrum władzy Atrydów. Naprawdę można poczuć historię mającym ponad 3 tysiące lat, kiedy przechadzamy się przez Komorę Królewską, Bramę Lwów czy również przyglądamy się wielkim murów obronnych.

 6. Delfy – wyrocznia Apollina
  Przybywając do Delfów, trafiamy do miejsca, które było uważane za centrum świata w starożytności. Tutaj, w sanktuarium Apollina, działała słynna wyrocznia, w której kapłan odpowiadał na pytania skierowane do boga. Delfy to miejsce pełne mistycyzmu i tajemniczości. Oprócz wyroczni, można także zobaczyć Teatr i Stadion Delficki oraz pomnik poświęcony Apollinowi.

 7. Korfu – Perła Morza Jońskiego
  Na koniec naszej podróży odwiedzimy Korfu, wyspę położoną na Morzu Jońskim. Korfu to piękne miejsce o niezwykle urozmaiconej przyrodzie. Możemy tutaj podziwiać wspaniałe plaże, szmaragdowe wody i góry porośnięte bujną roślinnością. Warto odwiedzić Stare Miasto, które jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, oraz Twierdzę św. Antoniego.

Podsumowując, podróż przez starożytną Grecję to pełne wrażeń i poznawania fascynującej historii miejsce. Nie tylko popularne atrakcje, ale także mniej znane miejsca warte są uwagi. Ateny, Delos, Epidauros, Olimp, Mykene, Delfy i Korfu to tylko niektóre z wielu miejsc, które czekają na odkrycie. Wyrusz w podróż do klasycznej Hellady i zanieś się w czasie do starożytności!